«Мала гора ідолів» — так з мови народу мансі і перекладається «Маньпупунер» (Мань-Пупу-нер).
Є кілька досить схожих легенд про походження Маньпупунера. Вони відрізняються по мотиву і подробицям, але у всіх це велетні нападники на югров і скам’янілі з волі захисника-шамана або добрих духів.
З легендою або без, ідоли вражають своїм масштабом. Найнижчий — 22-метровий, а самий рослий йде вгору на 50 метрів(це, якщо що висота 12-поверхового будинку). Територія ця важкодоступна. За рік тут буває всього близько 1000 осіб, більшість потрапляє сюди на вертольотах. Можна і пішки, але маршрут дико складний і підходить тільки підготовленим туристам. Інспектор заповідника розповідав нам, що іноді з групи до 15 чоловік до стовпів доходить всього четверо, решта розгортаються ще в дорозі. Взимку сюди можна потрапити на снігоході, але і на них люди часто розгортаються з-за складнощів зимової погоди.
Тому вертоліт – найкращий і найшвидший спосіб. Возить туристів сюди компанія @uralnordic, вильоти відбуваються з селища Ныроб (Пермський край). Один корисний для мандрівників факт: крім вертолітних забросок, компанія @uralnordic ставить модульні будиночки в цій місцевості. Зараз вже встановлюють 7 точок по два будиночка через кожні 15 км від перевалу Дятлова до плато Маньпупунер. Ці будиночки безкоштовні для всіх туристів, у них комфортно розміщуються по 4 людини, є піч, також там залишають резервні набори з продуктів, дров, газу і т. д. Враховуючи віддаленість цих місць від цивілізації, це дуже хороша допомога.