Іволгинського дацан – великий буддійський монастирський комплекс, центр буддизму РФ, резиденція Пандіто Хамбо-лами. Знаходиться в населеному пункті Верхня Іволга, в межах Иволгинского району Бурятії, приблизно в 36 км на захід від Улан-Уде.

Іволгинського дацан – найбільш відомий буддійський монастир Бурятії. Він приваблює численних паломників і туристів, які приїжджають сюди не тільки з Росії, але і з інших країн.

Тут щодня проводяться ритуали, а за релігійним святам – відповідні служби. Іволгинського дацан є місцем перебування досить незвичайної святині – нетлінного тіла Хамбо-лами Итигэлова.

Підстава Иволгинского дацана

Буддизм поширився по Бурятії в XVII столітті. Він був принесений в ці краї монгольськими ламами. До революції 1917 року в Росії було понад 35 дацанов, з яких 32 – у тодішній Забайкальської області, яка займала більшу частину сучасної Бурятії і Забайкальського краю. Однак, потім настали важкі часи.

До 1930 років буддизм в нашій країні було майже повністю викоренені. Майже всі дацаны були зруйновані, а ченців відправили до в’язниці, посилання на каторжні роботи. Сотні лам були розстріляні. Ситуація стала змінюватися на краще лише до середини 1940 років.

Навесні 1945 року Рада народних комісарів Бурят-Монгольської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки випустив постанову. Цією постановою дозволялося основу нового дацана.

Місцеві буддисти стали збирати гроші і предмети культу. На ті кошти, які вдалося зібрати, в місці, відомому як Ошор-Булаг, буквально посеред чистого поля побудували перший храм.

В грудні 1945 року тут вперше провели відкриту службу. У 1951 році були виділені землі під будівництво монастиря, тоді тут збудували будинки для проживання лам і деякі господарські споруди.

У 1970 роках здійснювалося зведення майже усіх існуючих сьогодні храмів дацана. У 1991 році в межах монастиря відкрили Буддійський університет. Сьогодні в ньому проходять навчання більше ста ченців.

У 2002 році в Іволгинського дацан було вміщено нетлінне тіло Пандіто Хамбо лами XII Итигэлова. Для зберігання цієї буддійської реліквії було зведено новий храм, куди в 2008 році і помістили тіло Вчителя.

Монастирський комплекс

До складу дацана входять 10 храмів. Є також ряд інших будівель і споруди – резиденція чинного Хамбо-лами Аюшеева, бібліотеки, навчальні корпуси, оранжерея, готель, різні господарські та житлові будівлі, інформаційний центр.

Священна реліквія Иволгинского дацана: історія Лами Итигэлова
Хамбо-Лама Итигэлов був духовним лідером буддистів Бурятії. За наявними даними, він з’явився на світ в 1852 році в межах нинішнього Иволгинского району.

Батьки Итигэлова померли, коли він був ще дитиною. У віці п’ятнадцяти років він прийшов у Анинский дацан, а потім більше 20 років займався там вивченням буддизму.

Надалі Итигэлов проявив себе як релігійний діяч. У 1904 році він став настоятелем одного з дацанов Бурятії, а в 1911 році його обрали XII Пандіто Хамбо-ламою.

Прийнято вважати, що в червні 1927 року Итигэлов пішов у нірвану, попередньо давши вказівки ченцям поглянути на його тіло сімдесят п’ять років тому. Він був похований в саркофазі з кедра сидить в позі лотоса, так як перебував у цьому положенні під час свого відходу.

Тіло Итигэлова двічі таємно осматривалось ламами – у 1950-х і 1970-х роках. У ході оглядів лами прийшли до висновку, що воно не змінилося.

У вересні 2002 року Хамбо-лама Аюшеев спільно з рядом інших осіб витягли куб з тілом Итигэлова і посадили його в Іволгинського дацан.

У 2008 році тіло Вчителя перенесли в зведений для цього храму. Воно вшановується як святиня буддизму.

Новий храм був збудований за кресленнями Дэважин-дугана Янгажинского дацана. Дэважин-дуган у 1906 році спроектував і збудував сам Итигэлов, однак цей храм був зруйнований у 1930-х в ході переслідувань буддистів.

Таємниця збереження тіла Хамбо-лами – загадка для вчених. Після підняття тіла були взяті деякі елементи біологічних тканин, але вже в 2005 році будь-які подальші аналізи були заборонені Аюшеевым. Дані лабораторних досліджень показали, що тканини не омертвіли.

Ченці, які доглядають за тілом, стверджують, що у нього змінюється температура і навіть з’являється піт на лобі. Побачити Нетлінного Вчителя і поклонитися йому можна вісім разів у році, під час важливих релігійних свят.

Як дістатися до дацану?

Іволгинського дацан знаходиться в хорошій транспортної доступності. По автомобільній дорозі А-340 Улан-Уде – Кяхта необхідно доїхати до райцентру, селища Иволгинск. У селищі потрібно звернути з основної траси праворуч і проїхати ще близько 8 км до села Верхня Іволга, на північній околиці якого і знаходиться монастир.

Відстань від дацана до центру Улан-Уде становить 36 кілометрів.

З Улан-Уде можна дістатися на автобусі №130 до Иволгинска, а звідти до монастирського комплексу ходять мікроавтобуси. Під час важливих богослужінь автобуси з бурятської столиці йдуть безпосередньо до дацану.