Останкінської телевежі виповнився — 51 рік. Згадаймо дивовижні факти про це унікальна споруда.

1. Головний конструктор Микола Нікітін придумав структуру вежі за одну ніч – пелюстки-опори і «стакан» між ними. У початковому начерку пелюсток було 4, у підсумковому проекті – 10. Микола Нікітін – автор Головної будівлі МДУ і монумента «Батьківщина-мати кличе!» у Волгограді.

2. Повна висота Останкінської телевежі становить 540 метрів. Останкінська телевежа входить в топ найвищих вільно стоять споруд світу, займаючи в ньому восьме місце після хмарочоса Бурдж-Халіфа (Дубай), Небесного дерева Токіо (Tokyo), Шанхайської вежі (Шанхай), Абрадж аль-Бейт (Мекка), телевежі Гуанчжоу (Guangzhou), телевежі Сі-Ен Тауер (Торонто) і Вежі Свободи (Нью-Йорк).

3. Вежу будували до 50-річчя Жовтневої революції. Здана вона була 30 квітня 1967 року, але офіційний Акт про приймання в експлуатацію підписали лише 5 листопада.

4. Останкінська – перша телевежа, побудована із залізобетону, а не з металевих конструкцій.

5. Вага Останкінської вежі – понад 32 тис. тонн, з фундаментом – 55 тис. тонн. Зовнішній діаметр окружності опор – 74 м.

6. Глибина фундаменту вежі – всього 4,65 м; стійкість досягається за рахунок того, що основна вага вежі зосереджений в самій нижній, широкій частині конструкції.

7. У проектуванні і будівництві вежі були задіяні вчені з 40 НДІ СРСР.

8. Два місяці пішло на те, щоб переорієнтувати всі московські антени з Шуховской вежі на Останкінську.

9. Висота вежі відповідає висоті 180-поверхового будинку. При цьому в башті лише 45 поверхів.

10. Швидкість ліфтів в Останкінської телевежі – 7 м/с, їхні силові агрегати знаходяться на висоті 360 364 м. Ліфти автоматично знижують швидкість при занадто сильному розгойдуванні вежі.

11. Ліфт, до речі, не є обов’язковим. Піднятися на висоту 337 метрів можна всього за 11 хвилин 57 секунд – такий рекорд швидкості бігу по сходах Останкінської вежі.

12. Висота заскленій оглядового майданчика – 337 м, відкритою – 340 м.

13. При низької хмарності підніматися на верхні площадки немає сенсу: навколо тільки біла пелена. У цьому випадку відвідувачів водять на запасні площадки – їх висота 269 і 147 м.

14. Загальна площа приміщень вежі – майже 70 тис. кв. м.

15. Пожежа 27 серпня 2000 року спалахнув на висоті 460 метрів. Загинули три людини в такому ліфті; на кілька днів Москва і значна частина Підмосков’я залишилися тільки з кабельними каналами. Ресторан «Сьоме небо» закрили більш ніж на десять років.

16. У Останкінську телевежу часто потрапляють блискавки – 30-40 разів на рік. Це головний громовідвід Москви.

17. 10 років Останкінська телевежа була найвищою будівлею в світі. Зараз вона займає шосте місце, залишаючись при цьому першою в Європі.

18. В телевежі не знімаються телепрограми – для цього навколо неї досить різноманітних студій. Сама вежа – це в першу чергу джерело сигналу.

19. Біля телецентру «Останкіно» стоїть один з дуже небагатьох в Росії пам’яток політемігрантам радянського часу – винахіднику кінескопа Володимиру Зворыкину.

20. Проект допускає відхилення верхівки вежі від строго вертикального положення на 14 м. На даний момент рекордна відхилення склало менше 6 м – під час московського урагану 20 червня 1998 року.

21. При самому сильному вітрі відвідувачі ресторану і оглядових майданчиків відчувають качку з амплітудою 8 сантиметрів, одне коливання в 10 секунд.

22. Вежа точно не почне руйнуватися, поки сила вітру не досягне 42,6 метрів в секунду. Таких поривів в історії Москви поки не бувало.

23. Телецентр спочатку створювався для цілодобової роботи. У ньому є кілька душових, а раніше було ательє з ремонту одягу. Правда, згодом його закрили, натомість відкрили на першому поверсі храм на честь святого Порфирія.

24. З розвитком цифрових технологій необхідність у надвисоких телебашнях не пішла в минуле: так, токійська Skytree (634 м) була побудована як раз для поліпшення передачі цифрового сигналу. Але найвища в світі будівля – все ж не телевежа, а житловий хмарочос «Бурдж-Халіфа» в Дубаї (ОАЕ) – 828 м.

25. Небезпечніше вітру для вежі сонце: розширення металевих конструкцій від одностороннього нагрівання викликає відхилення верхівки більш ніж на 2 метри.